לוגו פוקסמיינד משחקים חכמים

מתי תינוק מתחיל ללכת

אז התינוק שלכם לומד ללכת ואין ספק שזה מרגש – כי פירוש הדבר שיש שינויים גדולים עבור תינוקכם ועבורכם. עבור התינוק שלך, הלמידה כיצד להעביר את משקלו על רגל אחת כדי לקחת צעד קדימה עם השניה פירושה יותר ניידות, עצמאות ונוף קצת שונה. עבורכם, זה אומר לשמור על קשר עם אדם קטן פעיל שעכשיו הוא רשמית… פעוט ❤️ 

מתי תינוקות מתחילים ללכת?

הצעדים הראשונים של תינוקך עשויים להתרחש בכל מקום מגיל 9 עד 18 חודשים, תקופה זו מייצגת את הייחודיות של התפתחותו של כל ילד. בממוצע, תינוקות נוטים להתחיל ללכת באופן עצמאי בין 12 ל-15 חודשים. לפני כן, התינוק שלכם עשוי ללכת עם תמיכה מרהיט או מהקיר – המכונה גם "שיוט" – בסביבות 9 עד 13 חודשים.


מהם הסימנים שהתינוק שלי יתחיל ללכת בקרוב?

תדעו שהתינוק שלכם מתכונן לעשות את הצעדים הראשונים שלו כשאתם רואים אותו בוחן מיומנויות לפני ההליכה כמו קימה לעמידה, כריעה עם תמיכה ועמידה ללא סיוע. תנועות אלו עוזרות לתינוקך לצבור כוח ולהתנסות בשיווי משקל ותנועה.

הנה קצת יותר על כל שלב בהתקדמות אל הצעדים הראשונים:

משיכה לעמידה (7 עד 10 חודשים)
עמידה היא אחד השלבים הראשונים בלימוד הליכה. תינוקות עושים זאת בסביבות גיל 7 עד 10 חודשים, כשהם מסתמכים על רהיטים או על הידיים או הרגליים שלכם. קימה לעמידה מתרחשת בדרך כלל לאחר שהם לומדים לשבת ללא תמיכה או לזחול. לעתים קרובות תינוקות מבינים כיצד לתפוס מעקה לעריסה או רהיטים אחרים ולהשתמש בזרועותיהם כדי לתמוך במשקל גופם. 

שיוט (9 עד 13 חודשים)
כשהתינוק שלכם מרגיש בנוח עם משיכה למעלה ועמידה, ולמד קצת על איזון על הרגליים, הוא יתחיל לצעוד הצידה בזמן שהוא נאחז ברהיטים. שלב זה המכונה "שיוט", קורה בדרך כלל בסביבות גיל 9 עד 13 חודשים. אתה יכול לראות כיצד פעולה זו עוזרת להכין את תינוקך להליכה: ריהוט עוזר לו לאזן כשהם משתמשים ברגליים כדי לעשות כמה צעדים.  ייתכן שיהיה צורך בארגון מחדש של רהיטים כדי לתמוך בשלב זה. כדי לעזור לתינוקכם להתאמן בבטחה, קרבו ספה, שולחן קפה או כמה כיסאות יציבים זה לזה. רפדו פינות חדות והקפידו על מקומות שהתינוק שלכם יכול ליפול.

עמידה ללא סיוע (10 עד 16 חודשים)
ככל שהתינוק שלכם יתנסה יותר בשיוט, הוא ינסה בסופו של דבר להתרחק מכל מה שהוא אוחז בו לתמיכה. הרגעים הראשונים שלהם של עמידה ללא סיוע עלולים להתרחש ללא כוונה, אולי בזמן העברת חפץ מיד ליד.

תינוקות לומדים בדרך כלל איך לעמוד ללא תמיכה – לפחות לרגע – בין גיל 10 ל-16 חודשים. אתם תדעו שהצעדים הראשונים האלה מגיעים בקרוב כאשר התינוק שלכם עומד ללא סיוע לזמן רב יותר. בדרך כלל, פעוטות מתחילים ללכת כחודשיים עד שלושה לאחר שלמדו לעמוד.

תינוק מחזיק ידיים של אמא בצעדיו הראשונים

איך אני יכול לעזור לתינוק שלי ללכת?

הדבר הטוב ביותר שאתם יכולים לעשות כדי לעזור לתינוקכם ללמוד ללכת הוא לעודד אותו להתנסות בסוגי תנועה שונים. הנה כמה טיפים שיעזרו לכם לעשות את זה: 

תנו להם להיות יחפים: בקשו מהתינוק שלכם לשחק יחף על הרצפה. זה נותן להם משוב חושי מלא דרך כפות רגליהם ותומך בפיתוח בריא של כף הרגל.
סידור מחדש של רהיטים: סדרו שני רהיטים – כמו ספה ושולחן נמוך – במקביל זה לזה ועם מספיק מקום ביניהם כדי שהתינוק שלך יוכל לשייט תוך שהוא אוחז בשניהם. שבו או כרעו ברך בקצה הנגדי של המעבר הזה מהתינוק שלכם והזמינו אותו לבוא לקחת כלי משחק או חפץ מעניין. הגדילו לאט את המרחק בין הרהיטים, כך שייתכן והתינוק שלך יצטרך להרפות ממשטח תמיכה אחד כדי להגיע לשני. 

הניעו בעזרת צעצועים: אם התינוק שלכם יכול לעמוד ללא תמיכה, הציעו לו צעצוע בהישג ידם, כמו צעצוע התפתחות שמרשרש או עושה רעש מעניין. החזיקו בצעצוע כשהם אוחזים בו, ואז הזיזו אותו למרחק קטן כדי לראות אם תינוקכם יצעד לעברו. נסו  שוב ממרחק קצת יותר כדי לראות אם הם יעשו צעד עצמאי.

עודדו כריעה: בזמן שהתינוק שלכם עומד ליד קיר או ליד רהיט, החזיקו את הצעצוע האהוב עליו נמוך אל הקרקע, כדי שייאלצו לכרוע כדי להרים אותו. תרגול שוב ושוב של סקוואט יחזק את שרירי הליבה והרגליים של תינוקך כדי להכין אותם להליכה. 

אתגרו את האיזון שלהם: ברגע שהתינוק שלכם יכול לעמוד ליד הספה, סובבו אותו כך שהגב שלו יפנה אליו. קראו לתינוקכם במצב זה, והחזיקו את הספר מעט מחוץ להישג ידו. עודדו אותם להפוך את הדפים. בכל פעם שהם מגיעים, הם יזיזו לזמן קצר את גופם ממשטח התמיכה כדי לעמוד ללא סיוע.

נסו לא "להוליך" את התינוק שלכם – כשהפעוט שלך מרגיש בנוח לעשות את צעדיו הראשונים, נסה להחזיק את היד שלו בגובה הכתפיים או למטה לצדדים. אם אתה מחזיק את הידיים שלהם מעל ראשם בזמן שהם לומדים ללכת, ילדך יסתמך על הידיים שלך לתמיכה במקום להפעיל את שרירי הליבה שלו.

צפו לנפילות: מחקרים מראים שבני 12 עד 19 חודשים בממוצע 17 נפילות בשעה. נפילה היא חלק גדול מלימוד הליכה 🙃כשזה קורה, נסו להימנע מתגובה שלילית. במקום זאת, שקול לומר משהו תיאורי גרידא: "תלך למטה", או אפילו "נפלת".

ילד נעזר בצעצוע דחיפה כדי ללמוד ללכת

ברגע שהתינוק שלכם יתחיל ללכת, תבחינו בהרבה תנועות אופקיות – דריכה צד או שהוא ידהדה מצד לצד בצעדים זעירים קדימה.  עם חודשים של תרגול, התנדנדות שלהם יהפכו לצעדים בטוחים כשהם מקרבים את רגליהם זו לזו, יעשו צעדים גדולים יותר קדימה, ויורידו את הידיים לצדדים.

תמיכה במיומנויות החברתיות-רגשיות של ילדכם בזמן שהוא לומד ללכת

לימוד הליכה הוא חוויה רגשית עבור חלק מהילדים. עם המיומנות החדשה הזו מגיעה עצמאות רבה יותר – מה שעלול להיות חוויה מעט מפחידה עבור חלק מהפעוטות.

 לימוד הליכה הוא עניין גדול עבור ילדכם, הן פיזית והן רגשית. אפילו כשהם מתחילים לחקור בדרכים חדשות, ילדכם עדיין סומך עליכם כבסיס בטוח של תמיכה ונוחות. תציעו להם הרבה חיבוקים נוספים, תמיכה ועידוד ❤️

 

מהם היתרונות והחסרונות של צעצועי הליכה לתינוק?

צעצועי התפתחות והליכה לתינוק מתחלקים לשתי קטגוריות: הליכונים לתינוק וצעצועי דחיפה, הנקראים לפעמים הליכונים.

הליכונים לתינוק
 מחקרים מסוימים מצביעים על כך שסוגים אלה של הליכונים יכולים להיות קשורים גם לעיכובים בהליכה. ייתכן שהסיבה לכך היא שהם אינם תומכים בתיאום שרירים תקין ומגבילים את הנדנוד שעוזר ללמד תינוקות כיצד לאזן.

מספר מדינות, כולל קנדה, אסרו סוגים אלה של הליכונים לתינוק, עדיף לאפשר לתינוק שלכם הרבה זמן להתאמן על משיכת רהיטים ושייט כדי לבנות את כישורי ההליכה שלו.

צעצועי דחיפה 

צעצועי דחיפה או הליכונים שדוחפים, לעומת זאת, עשויים למעשה לעזור לתינוק שלכם ללמוד ללכת. עגלות משחק יכולים לעזור לייצב את עצמם ולעודד להשתמש ברגליים כדי לתמוך במשקל  מבלי לפגוע במפרקים או בהתפתחות. חפשו צעצועי דחיפה בעלי גלגלים מתכווננים במהירות.
צעצועי דחיפה בעלי בסיס נמוך או קטן וידית ארוכה – כמו צעצוע מכסחת דשא  – עשויים שלא לספק תמיכה מספקת. קל למדי להתהפך עליהם, וזו הסיבה שמומחי התפתחות הילד לא ממליצים עליהם. הישארו תמיד קרוב והשגיחו עליהם בזהירות עם צעצועי דחיפה: תינוקות עשויים להתקשות בשליטה עליהם ועלולים להיתקל בחפצים או ליפול במורד מדרגות. אני ממליצה מאוד לבדוק את צעצועי ההתפתחות של חברת פוקסמיינד שמותאמים במיוחד עבור פעוטות ונהדרים מנסיוני. 

מה לגבי צעצועי משיכה/גרירה?

ברגע שלפעוט שלכם יש ניסיון בהליכה עצמאית, מתישהו בין גילאי 15 ל-18 חודשים, אתה יכול להציג צעצועי משיכה כמו אלה שבתמונה.  אלה עוזרים לקדם את הקואורדינציה של כל הגוף, כוח מוטורי עדין ופתרון בעיות. צעצועי משיכה מעסיקים מספר קבוצות שרירים – שרירי ידיים לאחוז בחוט, שרירי זרועות כדי למשוך אותו, ורגליים ופלג גוף עליון לאיזון. העיניים של ילדכם צריכות לעבוד עם שאר הגוף, מה שנותן להם תרגול בשילוב מיומנויות מוטוריות עדינות וגסות.  

צעצוע לתינוקות שלומדים ללכת

מה זה הליכה על קצות האצבעות אצל פעוטות?

בזמן שילדכם לומד לדדות מצד וצד, הם לרוב יעמדו או ילכו על קצות האצבעות, במיוחד אם משטח התמיכה שלהם גבוה מהקרקע. אבל גם לאחר שהם לומדים ללכת ללא תמיכה, אתם עשויים להבחין בהם מדי פעם "הולכים" על קצות האצבעות. 

הליכה מדי פעם על קצות האצבעות היא חלק נורמלי בהתפתחות הפעוט שלכם. עלייה על בהונותיהם עוזרת במיומנויות מוטוריות מאוחרות יותר כמו הושטת יד מעל הראש וקפיצה. שלב זה לרוב מפיע לקראת גיל שנתיים או שלוש כשהילד כבר הולך מיומןץ

מתי זה צריך להדאיג? 
ברוב המקרים, הליכה על קצות האצבעות אינה סיבה לדאגה. אבל פנו לרופא הילדים שלכם אם אתם שמים לב שהילד:

  • לא מסוגל לעמוד כשהעקבים נוגעים ברצפה
  • הולכים על קצות האצבעות רוב הזמן
  • יש הבדלים התפתחותיים בכל תחום אחר (מוטורי, שפה, חושי, חברתי-רגשי, קוגניטיבי)

 

מתי התינוק שלי צריך להתחיל לנעול נעליים?

אפשרו להם  להיות יחפים כמה שאפשר – כי כמו שכתבתי קודם, זו הדרך הטובה ביותר שהתינוק שלכם יוכל ללמוד ללכת. בכפות הרגליים יש אלפי קצות עצבים, מה שהופך אותם לרגישים במיוחד לרעידות, מרקמים, טמפרטורות וגירויים אחרים. בין אם התינוק שכם שוכב על הרצפה, חגור במושב במכונית , או יושב על ברכיים שלכם, כפות רגליו סופגות מידע רב כשהן נוגעות במשטחים שונים.

תנו לתינוק שלכם ללכת יחף על דשא, חול ומשטחים בטוחים אחרים בחוץ. אבל כאשר יש צורך בנעליים כדי להגן על רגליהם, הנה כמה רעיונות שיכולים לעזור להם להרגיש יותר בנוח:

  • עשו משחק מעמידה על משטחים שונים –  תן לתינוקך לעמוד יחף על מגבת רטובה, מגבת מחוספסת, ניילון בועות או שמיכה בעלת מרקם מיוחד כדי להתרגל לתחושות שונות.
  • כשנוח להם עם גרביים, נעלו את הנעליים שלהם. תנו להם לשחק על הרצפה לפני שהם עומדים או הולכים. הרעיון הוא שהם ינסו לנעול נעליים כשהם לא שמים משקל על הרגליים.

 

אילו סוגי נעליים מתאימים לתינוקות הלומדים ללכת?

פעוטות זקוקים להנעלה שמספקת הגנה אך גמישה כשהם בחוץ. הנה מה לחפש בנעלי פעוטות: 

סוליות גמישות ללא החלקה –  נעליים עם סוליות מונעות החלקה מאפשרות לילדכם לאחוז ברצפה בזמן הליכה ויכולות למנוע נפילות. הסוליות גם צריכות להיות גמישות כדי לאפשר תנועה טבעית יותר של כף הרגל. כמה גמיש? בדקו אם אפשר לקפל את הנעל לשניים כך שהבוהן והעקב יגעו זה בזה.
סוליה מעוגלת ורחבה –  לנעל האידיאלית יש הרבה מקום לאצבעות הרגליים של ילדכם – כך הם לומדים לאזן.
סקוטש או רצועות- מכיוון שכף רגלו של הפעוט שלך תגדל ותאבד שומן לאורך זמן, רצועות מתכווננות יכולות להבטיח התאמה טובה.
משקל –  נעליים קלות משקל הן הטובות ביותר לפעוטות רק בונות את הכוח והסיבולת להליכה.

הילד שלך יגדל מהר במידה בנעליים בגיל זה, אז נסו לבדוק את ההתאמה בערך פעם בחודש. בזמן שהפעוט עומד, לחצו אצבע כלפי מטה על החלק הקדמי של הנעל. צריך להיות בערך מרחק ברוחב האצבע בין הבוהן הארוכה ביותר של ילדך לבין הקצה הפנימי של הנעל.

עיכובים התפתחותיים בהליכה

כל ילד מתפתח בקצב שלו, ויש טווח רחב למתי תינוקות מתחילים ללכת – 9 עד 18 חודשים. הגיל הממוצע להליכה עצמאית הוא 12 עד 15 חודשים. אם תינוקך אינו עושה כמה צעדים בעצמו עד 15 חודשים או אינו הולך באופן עצמאי עד גיל 18 חודשים, דברו עם רופא הילדים שלכם. במידת הצורך יותאם לילדיכם טיפול מתאים שיוכל לתמוך בהתפתחות שלו. 

אולי יעניין אותך גם

יש לך רעיון למשחק?

מצוין! נשמח לשמוע

מלא/י את פרטיך בטופס מטה ואת הרעיון בקווים כלליים, ואנו נחזור אליך בהקדם.

בודק...