לוגו פוקסמיינד משחקים חכמים

5 סוגים של צעצועי עץ שכל ילד צריך

מדי שנה, יש כל כך הרבה צעצועים חדשים שצצים בכל מקום, שמקדמים ומשווקים לנו, ההורים. עם כל כך הרבה אפשרויות לבחירה – אין זה פלא שהורים רבים מתקשירם לבחור מה הכי טוב עבור הילדים שלהם. צעצועים לתינוקות, פעוטות וילדים בגיל הרף עשויים להיות אולי מעוצבים וטרנדים, אבל חשוב לזכור כי בסופו של יום: אנחנו רוצים שהצעצוע יוכל לשרת אותם לשנים ארוכות, כך שהם צריכים להיות גם עמידים, בטוחים ונצחיים. יש כמות עצומה של צעצועי פלסטיק בשוק,  לעיתים קרובות הם מגיעים בווריאציות רבות וזמינים בכל מקום. אבל אם אתם באמת רוצים להעניק לילדיכם את הטוב ביותר ולזכות בצעצוע עם אינסוף יתרונות שיחזיק זמן רב – צעצועי עץ זו התשובה בשבילכם. בפוסט הבא – נסקור את היתרונות של צעצועי העץ ונדבר על הסוגים שכל הורה לפעוט צריך שיהיו לו בבית. בואו נתחיל. 

תוכן עניינים

מה היתרונות של צעצועי עץ?

#1 הם עוזרים לילדים להתמקד

מחקרים מראים שסביבות משחק ולמידה הכוללות אלמנטים טבעיים כמו עץ ​​עוזרות לילדים להתרכז, להתמקד ואפילו להרגיע יותר מאשר סוגים אחרים של צעצועים. ליתר דיוק, למעשה נגיעה בעץ מרגיעה את הילדים פיזית, מה שאומר שמשחק עם צעצועי עץ יכול להיות בעל השפעה נוירולוגית על המוח שלהם.

#2 יותר שימושים = פחות למידה

אתם בטוח כבר מכירים את האמירה less is more אבל כמשודבר בצעצועי התפתחות לפעןטות ותינוקות – זה תופס משמעות אדירה יותר. צעצועים שעושים יותר מדי עבור הילד שלכם יכולים להיות דבר נחמד, אלב בטווח הרחוק הם לא באמת משרתים אותו. הרעיון שעומד מאחורי צעצועי עץ זה שהם דורשים מהילד לבצע אינטארקציה איתם – בין אם זה להתבונן, לגעת, לסובב, להרכיב ועוד. במילים אחרות, הילד צריך להתאמץ כדי לשחק ולהתפתח, בעוד שצעצועים אחרים אינם דורשים מאמץ ויכולים בטווח הארוך לשעמם את ילדיכם ולא לפתח לו יותר מדי מיומנויות.

צעצועי עץ הם למעשה קנבס ריק, שמאפשרים לילד לחקור ולגעת בקצב ובתנאים שלו. הם לא מגבילים את הילד לשימוש אחד, אלא בדיוק להפך – כל משחק מגלה להם עולמות חדשים.

#3 הם היכרות שקטה לעולם האמיתי

צעצועים, במובנים רבים, הם הקדמה לאופן פעולתו של העולם: הם בין החפצים הראשונים שהילדים נוגעים איתם, בפה ומשחקים איתם. צעצועי עץ פשוטים מלמדים שיעורים שקטים ורגועים בפיזיקה, סיבה ותוצאה, קביעות אובייקט, יצירתיות, פתרון בעיות ועוד נושאים בסיסיים רבים אחרים.

כן, פעוט יהיה נחוש ויכול לעשות רעש מכל דבר 🙃 אבל צעצועי עץ הם בדרך כלל שקטים יותר, ותומכים בסביבת משחק רגועה יותר ללא רעש בהשוואה לצעצועי פלסטיק רבים. 

סוגי צעצועי עץ שכל הורה חייב שיהיו לו בבית

צעצועי הרכבה

צעצועי הרכבה מעץ הם הכי קלאסיים שיש – קוביות, פאזלים, חלקי עץ ובלוקים צבעוניים: כל אלה יכולים לתרום רבות להתפתחות של ילדיכם. תוכלו לעזור לפעוט שלכם לפתח מיומנויות חשובות, כמו מיומנויות מוטוריות על ידי איזון של חלקים שונים, הרכבה של חלקים ובניית מבנים פשוטים. אם הילד שלכם מתחת לגיל 3 – אנחנו ממליצים לתת להם לשחק במשחקי הרכבה פשוטים, כמו התאמת צורות מעץ.

צעצועי ההרכבה שלנו כוללים שימוש במגוון מיומנויות הקשורות לפתרון בעיות. כשהילדים מגיעים למהלך שלא הגיוני או מסתדר הם נתקלים בתסכול. אם הם מחליטים להישאר עם זה ולהמשיך, הם לומדים להכיר ברגשותיהם ולהתגבר עליהם – הלקח החשוב של ההתמדה. ואז ברגע שהם מצליחים להשלים מבנה או צורה מסוימת, הם מבינים מהי שביעות רצון וסיפוק עצמי, ואין טובים מהם.

ישנה חשיבות גדולה ללמוד את המיומנויות הללו בגיל צעיר ככל הניתן, מכיוון שהן מאפשרות לילדים להתפתח רגשית, ובמקביל גם נותנות להם הזדמנות לחקור חידות ולפתור בעיות, מה שאנחנו לומדים כילדים מתקבע ומועיל לנו בעתיד.

כמו כן, צעצועי הרכבה עוזרים גם לפתח מיומנויות מוטוריות עדינות ומעודדים יצירתיות. זה מתאים לכל הגילאים ואפשר כבר מגיל שנה לתת להם לשחק עם צעצועים קלאסיים שכאלה. הנה כמה צעצועי הרכבה מעץ שאנחנו ממליצים לכם להצטייד בהם:  

צעצועי דמיון והעמדת פנים

העמדת פנים ומשחקי דמיון באופן כללי – זה משהו שמאפיין בעיקר ילדים מגיל 4 עד גיל 6. זה שלב חיוני מאוד ובעל משמעות לפיתוח החשיבה, היצירתיות והדמיון. כשזה מגיע ללעודד את ילדיכם להשתמש בדמיון שלו – יש צעצועי עץ שיוכלו לעזור לכם לעשות את זה מצוין.

לרוב, צעצועי העמדת פנים ידרשו מהילדים שלכם לבשל ארוחת ערב, לשפץ או לבנות פריטי ריהוט, לערוך מסיבות תה – ועוד כמה אחרים שדורשים דמיון ואמונה. קטגוריה זו של צעצועים היא חשובה, והיא תעזור לילדיכם ללמוד כישורי פתרון בעיות כבר מגיל צעיר. יש כל כך הרבה סוגים של ערכות משחק כאלה מעץ – שאנחנו ממליצים לכם פשוט לקנות משהו שלדעתכם ילדיכם יכול להתחבר אליו. אין לכם רעיונות? אל תדאגו, דאגנו להביא לכם כמה: 

צעצועים מוזיקליים מעץ

ישנם לא מעט יתרונות נפלאים לצעצועים מוזיקליים. חלק מהיתרונות הללו כוללים יכולות קשב, ריכוז ומיקוד משופר, יכולות ביטוי גבוהות יותר, הפחתת לחץ, מצב רוח טוב יותר, פיתוח מיומנויות חברתיות וחשיבה יצירתית טובה יותר. אל תדאגו, למוזיקה אין גיל וכבר יש אינספור מחקרים שמוכיחים שלמוזיקה יש השפעה על עוברים בבטן. אם הילד שלכם בן שנתיים או שלוש, תוכלו לקנות לו כלים  מוזיקליים צבעוניים מעץ, כמו קסילופונים, מערכת תופים וחלילים. הנה כמה דוגמאות: 

צעצועי השחלה

השחלת חרוזים היא פעילות פופלרית עבור פעוטות וילדים קטנים. עבורם, זו דרך יצירתית ומסקרנת להעביר את הזמן. באופן טבעי, פעוטות עשויים להתסקרן מפעולות פשוטות כמו מיון, בחירה והשחלת דברים. יש לכך מגוון רחב של יתרונות, בניהם שיפור מיומנויות מוטוריות עדינות – פעולת ההשחלה יכולה לעזור לחזק את השרירים הקטנים בידי הפעוטות כשהם אוחזים בחרוזים או פריטים שונים. הם ישתמשו בתנועות ידיים שונות, בהתאם לגודל הפריט שעליהם להשחיל, לדוגמה – פריטים קטנים יחסית הם יצטרכו להשתמש באחיזת "המלקחיים" שלמעשה שמתמשת באגודל ובאצבע, בעוד פריטים גודלים יותר הם ישתמשו בכל היד כשהיא מאוגדת לאגרוף. על אף שהפעולה של ההשחלה נראית פשוטה יחסית, היא מורכבת ממגוון פעולות קטנות שמשפשרות את המוטוריקה שלהם: הם מושיטים יד לפריט, מרימים אותו, מסובבים אותו כדי להשחיל והכול בעזרת תנועות ידיים שונות. כדאי לדעת, שפיתוח מוטוריקה זו בגיל מוקדם יחסית תאפשר לכם להרגיל את ילידכם להחזיק בהמשך עיפרון או להתחיל לצבוע ולכתוב בקלות רבה יותר.

יתרון נוסף של צעצועי השחלה זה שהם מפתחים גם את התפיסה החזותית, או במילים אחרות תיאום יד ועין. כדי להשחיל חרוז על חוט, הילדים יראו את החרוז ואת החוט באמצעות התפיסה החזותית שלהםואחר כך ישתמשו בידיהם כדי להשחיל את החרוז על החוט בסדר הנכון. כמובן שבתור התחלה, חשוב לבחור בחרוזים כמה שיותר גדולים ובחוט יחסית עבה. לאחר שהם יגדלו ויבינו את רעיון ההשחלה – תוכלו לתת להם רוזים קטנים כדי לתת להם יותר אתגר.

יתרון אחרון וחשוב של צעצועי השחלה זה הגברת הריכוז. הילד שלכם יצטרך לבחור, למיין ולסדר את החרוזים בסדר מסוים כדי לעבוד על "הפרויקט" שלהם. זה ידרוש מהם להפעיל יכולות ריכוז ומסירות, ויוכל לעזור להם בהמשך להגדיל את טווח הקשב והריכוז שלהם בבית ספר ובלמידה באופן כללי. כאן תוכלו לראות את ההמלצות שלנו לצעצועי השחלה של פוקסמיינד:

פאזלים מעץ

אין ספק שפאזלים מעץ הם כלי למידה חיוני שיוכל לעזור לילדכם לפתח מגוון רחב של מיומנויות. למעשה, פאזלים הם חידה לכל דבר – והם יכולים לספק הזדמנות למידה ובעיקר שעות ארוכות של הנאה לילדיכם. בעוד שהרבה הורים חוששים שפאזלים זה משהו שניתן לתת רק בגילאים בוגרים יותר (4 ומעלה), אם יש לכם פעוט אנחנו ממליצים להצטייד גם בפאזלים פשוטים מעץ שיוכלו לספק אתגר לקטנצי'ק שלכם. לאחר שהילד שלכם יצליח לפתור פאזלים פשוטים מעץ בקלות – תוכלו לתת להם לנסות לפתור פאזלים מורכבים יותר, עם עיצובים מורכבים ויותר חלקים.

פאזלים מעץ (אך גם כל סוג אחר של פאזל) יוכל לעזור לילד שלכם לפתח את היכולות המוטוריות העדינות שלהם. ילדים צריכים לפתח כוח בשרירי האצבעות שלהם – כדי שיוכלו להחזיק בפריטים בכל הגדלים לאורך זמן. אם תתנו להם לפתור פאזלים מעץ כבר בגילאים צעירים – לא תהיה להם בעיה להחזיק עיפרון או עט מאוחר יותר.   

עבודה על פאזלים מעץ – או כל פאזל לצורך העניין, תוכל להעניק לילדיכם את היכולת להרחיב את הכישורים והיכולות החברתיות שלהם. כשילדים צריכים לפתור פאזל – הם פעמים רבות צריכים לנהל שיחה עם אחרים ו"לחשוב בקול רם". הם עובדים יחד בשיתוף פעולה כדי לפתח תוכנית פעולה שתאפשר להם לפתור את החידה.

יתרון נוסף ואחרון – כשילדכם מנסה להרכיב פאזל – הוא יצטרך ללמוד להפעיל חשיבה ביקוריתית, כשהוא בודק והופך כל חלק כדי לראות אם הוא מתאים לתמונה המלאה. פאזל זו חידה שמצריכה לפתח גם מיומנויות של פתרון בעיות, ארגון וסיווג החלקים, תיוגם לפי צבע, פרטים בחלק ועוד.

צעצועי דחיפה/משיכה

כשהפעוט הפעלתן והסקרן מתחיל לזחול ואפילו מגשש את הצעדים הראשונים שלו, צעצוע דחיפה ומשיכה איכותי ובטוח לשימוש יוכל לעזור לו לשפר את שיווי המשקל והאיזון. כמו כן, הוא יוכל לחזק את השרירים העיקריים התומכין בתנועה שלהם. הילד שיהיה להוט להגיע לצעצוע שהולך ומתרחק ממנו יתאמץ לזחול לקראתו כדי להניח את הידיים שלו עליו ולחקור אותו.

כמה מילים אחרונות,

אלה הצעצועים שלדעתנו כל הורה חייב שיהיו לו בבית עם ילדים. חשוב להדגיש, שצעצועי עץ הם עמידים, איכותיים ויכולו לשמש את הילד שלכם במשך שנים – וגם את הדורות הבאים. את כל ההמלצות שאתם ראיתם כאן בפוסט תוכלו למצוא גם באתר שלנו – בקטגוריית צעצועי עץ. אם יש לכם שאלות, או שתאם מחפשים אחר משחק קופסא/צעצוע מסוים ולא מוצאים, אנחנו מזמינים אותכם ליצור איתנו קשר: 03-9092034

אולי יעניין אותך גם

יש לך רעיון למשחק?

מצוין! נשמח לשמוע

מלא/י את פרטיך בטופס מטה ואת הרעיון בקווים כלליים, ואנו נחזור אליך בהקדם.

בודק...