לוגו פוקסמיינד משחקים חכמים

8 דברים שיש לקחת בחשבון כשמחפשים משחקי קופסה לילדים

ממש כמו הילדים שלנו, גם עולם משחקי הקופסה כוללים משחקים ייחודיים ושונים – לכל משחק מערכת חוקים משלו המובילה למטרה ותוצאות מסוימות. לכן, אנחנו לא רוצים שתבזבזו את הזמן (או הכסף!) שלכם על משחקים שפשוט לא מתאימים לילדיכם. זו הסיבה שהחלטנו לשתף אתכם ב-8 דברים שכדאי לשים לב אליהם בזמן שאתם מחפשים משחקי קופסא לילדים.  זה יוכל לעזור לכם לצמצם את מאמצי החיפוש, ולעשות את הבחירות הטובות ביתר עבור שעת המשחק שלכם, אז בואו נתחיל 😊

תוכן עניינים

בעשורים האחרונים, חלה התפתחות מעניינת בסוגי משחקי הקופסה שהיו נגישים לנו, ממגוון משחקים בסיסי וקטן – כיום יש מאות ואלפי סוגי משחקי שולחן לילדים – כאלה שהם חדשניים וייחודיים, שלא רק מספקים זמן איכות מהנה עם הילדים, אלא הם גם עוזרים בפיתוח מיומנויות וכלים החיוניים לניהול אורח חיים בריא ובטוח כמו: בניית אסטרטגיית פעולה, מתן פתרון בעיות, עבודה על מוטוריקה עדינה, פיתוח ראייה מערכתית ועוד רבות וטובות.

יחד עם זאת, מרבית האנשים מסתמכים על המלצות שעוברות בין אנשים, שהן עשויות להיות מצוינות, אבל לפעמים אתם עשויים לגלות שהמשחק לא מתאים לילדיכם. לכן, חשוב לדעת להתאים את סוג המשחק לילד ולהבין את הצרכים והאתגרים שלהם.

ילדים יכולים להיות המומים ממספר רב של אפשרויות ולהתקשות בבחירת המשחק שהם רוצים. לכן, חשוב לזהות מהי בחירה טובה עבורם. אם אתם מתקשים למצוא משחק קופסה וחווים מעט תסכול, אל תדאגו, יש הרבה דרכים שיכולות להוביל אתכם בדיוק אל המשחק האידיאלי ביותר עבורכם.

איך לבחור משחקי קופסא לילדים

הנה 8 דברים שיש לקחת בחשבון בבחירת משחק הקופסה לילדים שלכם:

#1  וודאו שהמשחק מיוצר מחומרי הגלם הנכונים

כשאנחנו מחפשים משחקי קופסה לילדים שלנו, כדאי לבחור משחקים שעשויים היטב ומהחומרים המתאימים ביותר לגילאים שאליהם הם מכוונים. לדוגמה, אם המשחק מיועד לפעוטות, תרצו להבטיח שהמשחק יכלול חלקים שעשויים מחומרי גלם באיכות גבוהה, בטוחים, שלא יתפרקו או יקרעו אחרי פעם או פעמיים בטח לא בזמן שהילדים משחקים. משחקים איכותיים יכולים להחזיק מעמד שנים רבות ולעבור בין כל האחים.

#2 בחרו במשחק שיעורר את הסקרנות שלהם

אחת השאלות החשובות ביותר היא, האם המשחק מספיק מסקרן כדי להשאיר את הילדים מרותקים עד לסיום המשחק? משך זמן המשחקים משתנה מדקות בודדות לשעות ארוכות, תלוי בסוג המשחק. אם יש לכם ילדים קטנים, אולי תרצו לבחור משחק עם טווח קשב קצר, ושמספק תוצאות מהירות. בסופו של דבר, אתם לא רוצים שהילדים שלכם יגררו את המשחק בלית ברירה מעבר לגבולות הריכוז שלהם. מצד שני ילדים גדולים יותר, עשויים לאהוב משחקים הנמשכים זמן ארוך יותר.

#3 כדאי לקחת משחק שמעניק להם הזדמנות לבחור

אנחנו אוהבים את הבחירות הפשוטות שילדים צריכים לעשות בזמן שהם משחקים. כמעט בכל משחק שאנחנו משחקים, אנחנו רוצים שהילדים שלנו יצטרכו לחשוב היטב ולעשות בחירות גם בזמן המרדף אחר המטרה שלהם. לימוד אסטרטגיה הוא לא רק חלק חשוב בלמידה כיצד לשחק משחקים, אלא הוא גם מרכיב חשוב מאוד בפיתוח מיומנויות החשיבה הביקורתית שלהם לילדים (אם זה מעניין אותכם, תוכלו לבדוק את משחקי האסטרטגיה של פוקסמיינד), ככל שהם בוגרים יותר, כך נרצה שהם יתחילו לחשוב אסטרטגית במהלך המשחק.

בחירת משחקי קופסא לילדים

#4 חשבו גם על נושא המשחק

אם לילדכם יש נטייה לנושא מסוים, לכו על המשחק שעוקב אחר הנושא הזה. לדוגמה, אם הילד שלכם מעריץ ענק של ספרי הארי פוטר, למה שלא תקנו לו משחק קופסא הארי פוטר? או פאזל של טירת הוגוורטס? למשחקי קופסא יש נושאים שונים ועדיף לברר את הנושא שילדיכם מתעניינים בו כדי שיוכלו ליהנות. שימו לב לסוג המשחקים שהילדים שלכם כבר שיחקו בהם ולא התחברו אליהם. זה עשוי לתת לכם מושג לגבי ההעדפות ואי ההעדפות שלהם את סוגי משחקי הקופסה

#5 תחרותיות או שיתופיות

האם לילדים שלכם יש רוח תחרותית? אם כן, אתם יכולים לחפש משחקים שיאתגרו לכם את התחרותיות, בחרו משחקים שיעודדו אותם להתמודד עם מול משתתפים אחרים ולשחק בכבוד תוך פיתוח החשיבה האסטרטגית והחשיבה קדימה. לדוגמה, מאצ' מדנס הוא דוגמה למשחק תחרותי מצוין! אבל יש גם ילדים שמשחקים תחרותיים עלולים ליצור להם מתח שיקשה עליכם לשחק, במקרים כאלו יש מגוון משחקים שאינם שחקן אחד מול השני, אלא יותר שיתופיים, כמו לדוגמה השועל החמקמק, או משחקים המתמקדים יותר בשיפור הזיכרון של המשתתף כדוגמת המשחק תפוס ת'דרקון או מזוודות ודרכונים. לעוד דוגמאות של משחקי חברה לילדים לחצו כאן. 

#6 קחו בחשבון את מורכבות המשחק והתאימו אותו לרמה של ילדיכם

מורכבות המשחק משתנה ממשחק למשחק וחשוב לזהות את מידת המורכבות הנכונה עבור ילדכם. משחקים עם חוקים ופריטים רבים שיש לזכור עשויים להיות טובים ומפתחים כשזה במידה המתאימה להתפתחות ילדיכם. באופן כללי משחקי חשיבה רבים דורשים  תכנון ופעולה בתורות כמו, במשחק אתגר התפוח, קוד הצבע או קטמינו. בדקו אם ילדיכם מעדיפים משחקים עם פעולה ספונטנית או תנועה איטית ומחושבת לפני שאתם בוחרים מה לקנות.

איך לבחור משחק קופסא לילדים

#7 וודאו שחלקי המשחק מתאימים לשלב ההתפתחותי של ילדיכם 

זה לטובת הילדים באותה מידה שזה לטובתכם. כמה מהדברים הכי מתסכלים שמצאנו במשחקי קופסה, הם משחקים שמקשים על הילדים לשחק בעצמם, נשמע מוזר אבל זה קיים. לדוגמה, אם המשחק כולל קלפים או חפצים שהילדים צריכים להחזיק, כדאי שהם יהיו מעוצבים בגודל שמתאים לכף ידם הקטנה מבלי להוות מכשול שאינו נדרש. אתם רוצים שהילדים שלכם יצליחו להתמקד במשחק ולא בדברים שהם לא מצליחים לעשות. יש משחקים, כמו משחקי הרכבה, שנועדו להיות קשים לביצוע ודורשים יד יציבה. (מכאן- מיומנות) זה בסדר. אך חשוב שהמשחק יהיה בנוי בצורה מותאמת לצרכי הילדים.

#8 גיל כן קובע

לרוב המשחקים יש גיל מינימלי מומלץ, אבל זה לא בהכרח יהיה תואם את רמת ההתפתחות והיכולת של ילדיכם בפועל. זו אכן המלצה, אבל אתם יכולים לקחת בחשבון את היכולת שלהם להשתתף, למשל, אם הם צריכים לקרוא כרטיסים, לזכור סמלים והם יודעים לעשות זאת, מה טוב.

חשוב לוודא שמשחק לא עולה העל היכולות של ילדיכם, אם הוא עדיין לא יודע לקרוא, יש שלל משחקים שיעשירו את היכולות שלו ואף ילמדו אותו לקרוא בהנאה. כמו כן, לא פחות חשוב שהמשחק לא יהיה "קטן" עליו ועל היכולות שלו, קרוב לוודאי שהמשחק ישעמם אותו ואף עלול לגרום לו לזילות מסוימת.

אם ילדיכם בני 8 ומעלה, חשוב להתמקד במיומנויות תקשורת ואסטרטגיה בעת בחירת משחק הקופסה המושלם עבור ילדיכם – עד גיל זה, הכישורים הקוגניטיביים של ילדיכם התפתחו כדי לאפשר להם למקד את תשומת הלב לזמן רב יותר וליצור אסטרטגיות מורכבות יותר.  

האם זה משנה אם נבחר במשחק קופסא הלא נכון?

בשורה התחתונה, כן. משחק שאינו מתאים לילדיכם ימצה את עצמו מהר מאוד, ברשימת המשחקים הפחות מועדפים ויעלה אבק עד החגים. המטרה שלנו היא שתרכשו משחק שישרת את משפתחכם על הצד הטוב ביותר.

כמובן שלא מדובר בעניין משנה חיים או מהותי מאוד, תמיד תוכלו להקדיש מחשבה ללמה המשחק לא מתאים ולהסיק מכך מסקנות – האם הוא היה פשוט או קשה מדי? האם הילדים היו עייפים או שהם לא לגמרי הבינו את כללי המשחק? קיימות סיבות רבות מדוע ילדים לא נהנים ממשחק הקופסה שלהם, אין זה אומר שהבחירה הייתה לא טובה, אולי זה פשוט לא הרגע הנכון לשחק. נסו שוב בזמן אחר ואם לא, תמיד תוכלו להעביר את המשחק למישהו אחר שעשוי להנות ממנו.

כמה מילים אחרונות,

בחירה מדויקת של משחקי הקופסה עבור ילדיכם תאפשר לכם ליהנות מזמן איכות ביחד כמשפחה ומשלל יתרונות להתפתחות ילדיכם.

אחת מהתשוקות הגדולות שלנו ב Foxmind, היא להביא את המשחקים האיכותיים והמעניינים ביותר לשולחן שלכם, אז אם אתם מחפשים משחקי קופסא מהנים ומאתגרים, מוזמנים להציץ במגוון הקטגוריות באתר שלנו שיעזרו לכם למצוא את המשחק המתאים ביותר עבורכם. ואם יש לכם שאלה, אנחנו כאן בשבילכם 😊

אולי יעניין אותך גם

יש לך רעיון למשחק?

מצוין! נשמח לשמוע

מלא/י את פרטיך בטופס מטה ואת הרעיון בקווים כלליים, ואנו נחזור אליך בהקדם.

בודק...